TABA-AmCham üyesi Mustafa Yiğit Zeren türk girişimcilere tavsiyelerde bulundu.

Türk Amerikan İş Adamları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2016 yılından beri görevine devam eden Mustafa Yiğit Zeren, Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaretin, yatırımın ve ilişkilerin geliştirilmesi adına çalışmalarda etkin bir rol oynamaktadır. TABA-AmCham’in 2018 yılı Geleneksel İftar Yemeği’nde TABA-AmCham ve Türkiye-Amerika ilişkileri hakkında soruları yanıtlayan Mustafa Yiğit Zeren, genç Türk girişimcilerin Amerika’ya açılması ve Türkiye ile Amerika arasındaki ticari ilişkiler hakkında görüşlerini aktardı.


TABA-AmCham’in Türkiye için önemi nedir?

-TABA-AmCham bildiğiniz üzere Türkiye ile Amerika arasında faaliyet göstermek isteyen firmalara büyük ölçüde öncülük eden ve iki ülke arasında en büyük köprü görevini gören bir sivil toplum kuruluşudur. Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’nin en seçkin firmalarının bir arada bulunduğu hem ticari ilişkileri hem de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmaları bulunmaktadır.


Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

-Amerika ile Türkiye arasındaki hem ticari ilişkilerin hem de siyasi ilişkilerin zamanla artış olacağına inanıyorum. Özellikle TABA-AmCham gibi derneklerin ileriki zamanda iki ülke arasındaki ekonomik güçlülüğü arttırıp daha fazla yatırım yapanlar için ön ayak olacaklarını net olarak biliyoruz. Biz de dernekte yer alarak bu konudaki hem kendimizin yurtdışına açılması hem de genel TABA-AmCham’daki üye arkadaşlarımızın yurtdışına açılması konusunda bütün destekleri sağlıyoruz veya destek alıyoruz.


Genç girişimciler yurtdışına açılmak konusunda neler yapabilirler?

-Yurtdışına açılmak veya Türkiye’de büyümek aslında çok kolay. TABA-AmCham gibi derneklerin bu konuda çok büyük yardımları bulunmaktadır. Özellikle TABA-AmCham’in Amerika’ya açılma konusunda şirket kurulumu, finansal, hukuksal, yatırım ve vize danışmanlığı alanlarında genç girişimcilerin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak çalışmalarına devam etmektedir.


Son olarak genç girişimcilere önerileriniz nelerdir?

-Girişimciler çok fazla risk almakta ve bu risklerini de sürekli olarak diri tutmalılardır. Çünkü riskin olmadığı yerde kazanç olmamaktadır. Türkiye’de genç girişimcilerin en çok enerji alanında çalışmasını önermekteyim. Çünkü gelişen dünyamızın en önemli ihtiyaç kaynağı enerjidir. Enerji konusunda çok ciddi teşvik veya ortak alabilirler. Türkiye’de şu an için en büyük ihtiyacımızın enerji alanındaki gelişmeler olduğuna inanıyorum.


Röportajı görüntülemek için tıklayın.